Az alábbiakban bemutatásra kerülnek a Martoson elhelyezkedő Rendezvényliget és Népfőiskola keretein belül megvalósuló programok és az idelátogatóknak szóló programkínálatok, valamint a faluban lévő látnivalók.
A helyszínen lehetőség nyílik kemencében sütésre, amely során az előre kiválasztott étel kerül elkészítésre igény szerinti mennyiségben. A helyi horgászszervezet közreműködésével lehetséges halászlé készítése, friss halból lejelentett létszámra vonatkozóan.
A helyszínen továbbá megkóstolható a martosi rétes is, amely a mellékelt hagyományos recept alapján készül.Kézműves foglalkozások
Martoson a népszerű és bárhol végezhető kézműves foglalkozások mellett, mint a gyöngyfűzés, csuhézás, papírhajtogatás, stb., az alábbi tevékenységekkel is megismerkedhetnek az érdeklődők.
Vesszőfonás:
Martos természeti környezetéből eredően a település közelében rengeteg fűzfabokor található. Ezt az adottságot kihasználva a helyi lakosok már a régmúlt időkben is a fűzfabokor vesszőiből különféle eszközöket fontak. Néhányan manapság is foglalkoznak még fonott tárgyak készítésével, legnépszerűbbek a virágtartók, gyümölcsöskosarak, tálalók, madáretetők, bevásárlókosarak.
Hímzés:
Martoson jellegzetes hímzési kézimunka formája a rátétes hímzés. Jellegzetessége, hogy az egyes mintákat nem kivarrják, hímezik, hanem az előrerajzolt formát ollóval kivágják, kimetélik és rátéve egy másik anyagra rávarrják.
Halókötés:
A halászatnak Martoson régi hagyománya van, sokféle halászati eszköz fejlődött ki az évszázadok során. A halászok saját maguk készítették a különböző eszközeiket. Ezért nem meglepő, hogy az idősebbek közül sokan még mindig ismerik a hálókötés technikáját. Elmondásuk szerint a kötéshez sok türelem és idő kellett, legfőképp a téli időszak volt alkalmas a tevékenység végzésére. A hálókötés eszközei a kötőtű és a bérce voltak, amelyeket keményfából készítettek. A hálók közül ismert volt a tükörháló, a tapogató, az emelő háló, a hálóvarsa, a vesszővarsa, valamint a bárka, amelybe betették és tárolták a megfogott halakat.
Hagyományőrzés
A községben lehetőség van számos néphagyománnyal kapcsolatos tevékenység gyakorlására. A néptánc tanítását a helyi hagyományőrző csoport szívesen vállalja magára, az érdeklődők bekapcsolódhatnak a pillikézésbe és az árgyélus táncba is. De igény esetén csárdás, és hasonló egyszerűbb tánclépések is bemutatásra kerülhetnek.
Népszokások közül szintén van, ami a néphagyományhoz köthető, mint a lakodalmas szokások, amelyeket a helyiek fel tudnak idézni. Továbbá egyházi vonalon az adventi és húsvéti szokások, amelyek élnek a községben, s amelyekhez kötődően számos programon vehetnek részt az érdeklődők.A hagyományőrzéshez kapcsolódóan a rendezvényligetben lehetőség van íjászkodni is, emellett az érdeklődők meghallgathatják, hogy őseink mire használták az íjászatot.
Az árgyélus tánc közben énekelt dal:
„Az árgyélus kis madár nem száll minden ágra,
Én se fekszek mindenkor a paplanos ágyba.
Szánj meg, bánj meg, fordulj hozzám csókolj meg.”
Sportolási és kikapcsolódási lehetőségek
A sportolási lehetőségekből számos akad a Martosi Rendezvényligetben.
A 2019-ben épült multifunkciós pályán az aktuális kialakításától függően futballozhatnak vagy teniszezhetnek az érdeklődők.
Továbbá a nyári időszakban közkedvelt sportra, a strandröplabdára is van lehetőség a helyszínen. Az aktív időtöltést keresők számára egy új sportág, a teqball megismerését, kipróbálását és rendszeres űzését is lehetővé tesszük Martoson. Ez az új sportág egy magyar találmány, s az utóbbi két évben már világbajnokságot is rendeztek benne. Nem kevesebb a cél, minthogy egész Szlovákiában meghonosítsuk a teqball sportágat, így a fiataloknak is lehetősége nyílna megismerni, valamint egyre magasabb szinten űzni az említett sportot.
A kalandparkban a kötélpályán kellemes, természet és növénybarát környezetben várjuk a kedves vendégeket. A kötélpályán összesen 20 kalandelem lett kialakítva 2 szinten.
Az első szinten a gyermek és felnőtt pályák kerültek kialakításra, amelyen minden korosztály 3-99 éves korig megtalálja a számára megfelelő és teljesíthető kihívásokat. Fontos szempont volt a kötélpálya kivitelezése során, hogy az akadályok a szabadidős és sport értékeknek is megfeleljenek.
A második szinten is fontos szempont volt, hogy a kötélpálya felhasználóbarát legyen. Ezért ezen a szinten is olyan pályák-akadályok lettek kialakítva, hogy minden igény (könnyű, nehéz, extrém) „találkozzon”.A legkisebbeket a kalandparkban fából készült játszóvár várja.
A Martosi Szabadidőközpont körül vízi tanösvény épül. A helyszínen lehetőség nyílik csónakok kölcsönzésére, így csónakok segítségével könnyen bejárható a terület. A csónaktúra közben az érdeklődők megismerkedhetnek Martos állat- és növényvilágával, a környék természeti kincseivel, mindezt érdekes, a gyerekek számára játékos formában.
A regionális fejlesztéseknek köszönhetően a közeljövőben elkészül a kerékpárút, ami követlenül a rendezvényliget mellett halad majd el, s amelyen kerékpárral közvetlenül el lehet jutni Komáromba, vagy épp Gútára.A Martosi Szabadidőközpont ad otthont a minden év júliusában megrendezésre kerülő Martosi Szabadegyetemnek. Az öt napos rendezvényen átalagosan 10 000 ember megfordul. Napközben közéleti programokat, előadásokat hallgathatnak meg az érdeklődők, este pedig olyan fellépők szórakoztatnak, mint Rúzsa Magdi, Halottpénz, Beatrice, Tankcsapda, Edda.