05/08/2022
Keisti pokalbiai kartais išsirutulioja bėgiojant. Vienas toks praktiškesnis ir aktualesnis apie batus ir jų pasirinkimą ir truputį apie pėdos sveikatą. Bėgam Kleboniškio pėdaą ir kalbam apie pėdas 😃 Sakau gal kažkam šios mintys pravers.
Viena iš keisčiausių praktikų yra kai pardavėjas jūsų klausia kokį batų dydį atnešti.
Pirma tai pėda matuojama ne tik į ilgį, bet ir į plotį. Antra skirtingų batų gamintojų dydžiai skiriasi.
Tai ar nebūtų malonu, jog jums pasakytų koks tas tikras dydis, nes matavimo aparatus turi, tik deja nemoka jais naudotis arba tiesiog kokybiškos paslaugos suteikimas nėra prioritetas.
Bet jeigu jau nepavyksta išsiaiškinti dydžio, galima naudotis liaudies išmintimi. Dėl komforto ir ypač renkantis trail batus, jeigu planuojate bėgti ultra arba žinote, jog bus daug nusileidimų nuo kalnų - patarimas paprastas. Savaitgalį prabėgate ilgabėgį, apsiaunate storą kojinę ir pirmyn batų matuotis. Kitą dieną ryte apsiavę batus nustebsite ir kils minčių grąžinti, bet per varžybas toks dydžio pasirinkimas niekada nenuvylė.
Perkant trail batus tikrai renkuosi bent vienu dydžiu didesnius, ir užsirišant panaudoju anckle lock užrišimą, jog pėda kuo mažiau slinktųsi į priekį. Pirma, tai sumažės nutrynimų ir pūslių ant pėdų, nes pirštai nebus suspausti. Antra sumažinsite riziką atmušti pirštus į batų priekį ir turėsite sveikus, ne mėlynos spalvos nagus.
Su batų pločiu dabar tenka susidurti gan dažnai, pėda platesnė tai vidutinis D dydis suspaudžia pėdą (vyriškų batų) ir neleidžia jai natūraliai judėti. Sprendimai keli:
1. bandyti klausti ar kartais neturi platesnių, bet Lietuvoje retai būna.
2. bandyti pirkti Amerikos internetinėse parduotuvėse ir siųstis su Shipzee (kol dolerio kursas buvo geras tai ir sutaupyti pavykdavo)
3. rinktis plačius pėdos formos batus, pvz Altra, Merrell turi modelių, net La Sportiva Karacal (ne pėdos formos) bet nustebino savo pločiu. Aišku skiriasi padų storiai paminkštinimai, bet šį kartą ne apie tai.
Dabar dažnai sveikatingumo forumuose galima rasti pokalbių apie plačią pėdą, basakojystę, pirštuotas kojines, pirštų skėtiklius, natūralius judėsius ir kartais aptarinėjamus batus. Tik yra vienas niuansas - pagrindinė viso to mintis yra sveika, stipri pėda ir net keliaujant toliau kūnu tai stipri kinetinė raumenų grandinė, kuri įtakoja pėdą. Bet dažnai akcentuojame tik trumpalaikius sprendimus.
Pavyzdys: mano pėda gan plati, todėl norėjau išbandyti Altra batus, bet susidūriau su kita problema, kadangi per silpnas didysis pėdos pirštas, po ilgo bėgimo visas krūvis pereina antram šalia esančiam pirštui. Ko pasekoje gali būti nervo uždegimas ir kiti disbalansai. O silpnumas gali būti dėl daugelio priežasčių, vien netaisyklinga dubens pozicija jau gali susilpninti pėdą. Turėjau reikalų kai protinis dantis užspaudė žandikaulio nervą ir silpnumas nukeliavo iki pėdos. Bet jūs neklausykite internetinių daktarų patarimų, eikite pas specialistus ir aiškinkitės kas nutiko būtent jums. Tiesiog šiuo pavyzdžiu noriu pasakyti, jog kūnas yra kaip medis, trauki už lapo, o juda šaka, kamienas ir gal šaknys jeigu pakankamai jaunas. Tai nežiūrėkite į pėdą kaip į malką ji nėra atskiras darinys, o didesnio organizmo dalis. Tai reikia išsiaiškinti kas tiksliai nutiko ir tada stiprinti.
Pirštuotos kojinės geros dvejais atžvilgiais:
Pirma tai natūralesnė pėdos pozicija, nes deja mūsų pėdos dažnai būna tokios silpnos, jog siaura kojinė jau pakankamas trikdis kuris suspaudžia pirštus ir neleidžia pėdai natūraliai judėti.
Antra sumažina pūslių/ nutrynimų atsiradimą. Nuo pat bėgimo pradžios bandžiau to išvengti. Teipuojant pirštus pleistru, vėliau atradau pirštuotas kojines, bet vistiek nepadėjo, nes batai buvo per siauri. Jos tikrai padeda, ypač kombinacija su Pjuractive 2skin silikonu, tik nepamirškite, jog batai turi būti pakankamai platūs.
Pirštų skėtikliai, mano nuomone tai kaip vaistai nuo skausmo, malšina simptomą, bet negydo priežasties. Jeigu netaisyklingą pirštų padėtį galima ištaisyti raumenų stiprinimo pratimais, tai kam skėtiklis? Jeigu pėdos sąnarys smarkiai deformuotas, reikia operacijos, o skėtiklis gal numalšins simptomus ir trumpam pasijausite geriau, bet pažeisto sąnario neatstatys. Bet ir pats veikimo principas prieštarauja sau, nes ir skečia ir kartu riboja. O kūnas visada ieško lengvesnio kelio, tai jeigu dirbtinai išskėsite pirštus tai kam kūnui stengtis, jis tiesiog naudosis pagalba.
Dėl natūralių judesių ir basakojystės tai pritariu, gerai nusiauti batus ir pajausti žemę. Šiaip įdomumui galiu papasakoti, jog paskutinis pėdos kontaktas atsispiriant nuo žemės bėgimo ir ėjimo metu turėtų būti didysis pirštas, deja dėl siaurėjančių batų ši funkciją yra labai smarkiai apribojama ir taip prarandame nemažai atsispyrimo jėgos. Ši tema yra gan plati, deja naudingos ir kokybiškos informacijos yra labai mažai. Kiek teko domėtis tai vokiečiai šioje srityje yra pažengę, tik atsiranda kalbos barjeras, bet tiems kas suprant ir domisi basakojyste komentaruose pridedu nuorodą, gal pravers. O jeigu jau nusprendėte bėgioti basomis, tai visada patartina pratintis ir stiprinti pėdą pamažu. Saikas ir balansas kaip visur .
Paskutinis patarimas tiems, kas tingi daryti pratimus ir mėgsta naujų batų kvapą. Turėkite daugiau bėgimo batų ir bandykite kuo dažniau juos rotuoti. Pėda mėgsta prisitaikyti ir aptingti, o batų rotacija bent minimaliai apkraus skirtingus pėdos raumenis ir gal kažkiek sumažins traumų riziką.
Apibendrinant mintis tai joks platus batas neatstos basos kojos, o tarpinis ir panašiausias variantas būtų sandalai. Bet tai yra tik problemos sprendimo pradžia, nusipirkus vieną stebuklingą produktą bėdos nedings, taip sakant paprastų sprendimų ir kelio sutrumpinimų deja nėra. Teks dirbti.