03/06/2023
Fotograafia on tänapäeval üks kõige levinumaid visuaalse meediumi vorme, mis võimaldab meil jäädvustada ja säilitada erinevaid hetki ning sündmusi. Kuid fotograafia algusajad olid palju vähem levinud ja alles hiljuti, umbes kaks sajandit tagasi, olid fotod midagi erakordset ja uut.
Fotograafia ajalugu algab 19. sajandi alguses, kui prantsuse keemik ja leiutaja Joseph Nicéphore Niépce püüdis jäädvustada pilti kaameraga. Ta kasutas heliograafilist meetodit, mis põhines päikesevalguse kasutamisel metallplaadi valgustundlikkuse tõstmiseks. Selle tehnika abil õnnestus tal valmistada "View from the Window at Le Gras" - esimene säilinud foto, mille ta valmistas 1826. aastal.
Niépce'i tehnikat täiustas hiljem tema kaaslane Louis Daguerre, kes leiutas dagerotüübi meetodi. Selle meetodi abil tehti fotod kiiremini ja neid oli lihtsam paljundada. Dagerotüüp võimaldas luua selgeid ja detailseid mustvalgeid pilte, kuid selle valmistamine oli aeganõudev ja kallis protsess.
Fotograafia hakkas kiiresti muutuma populaarseks ning selle kättesaadavus ja areng kasvasid pidevalt. 1888. aastal esitles George Eastman oma lihtsalt kasutatavat kaamerat, mida ta nimetas Kodak'iks. See kaamera oli esimene, mida sai kasutada massidele suunatud fotograafia jaoks. Eastmani kaamera oli varustatud rullfilmiga, mis võimaldas fotode tegemist palju lihtsamaks ja odavamaks muuta. See avas tee laialdasema publikuni ning võimaldas fotograafial areneda kogu maailmas.
Tänapäeval on fotograafia muutunud digitaalseks, mis on võimaldanud veelgi suuremat levikut ja arengut. Fotograafia on muutunud kättesaadavaks kõigile ja selle abil on võimalik jäädvustada meie elu kõige tähtsamaid hetki ja jagada neid kogu maailmaga. Fotograafia on muutunud üheks kõige levinumaks ja olulisemaks visuaalseks meediumiks tänapäeva maailmas ning tundub, et see trend jätkub ka tulevikus.