Festival na ROHU 2018 aneb Co je české, to je dobré.
Letos oslavíme 100 let od založení republiky.
Navazujeme na první ročník, který se uskutečnil 29.9.- 30.9.2017.
U příležitosti Dne české státnosti jsme zahájili tradici všestranného kulturního festivalu na zámku Křinec, jenž propojuje umění a historii, divadlo, hudbu a místní zvyky.
Na návštěvníky čeká bohatý kulturní program a rodinná atmosféra. Podstatou celého festivalu je, že je oslavou českého kulturního dědictví a umění venkova jako místa, kde žijeme a chce mít svůj domov.
Pro tento 2. ročník a výjimečný rok 100. výročí založení republiky jsme oslovili osobnost festivalu pro rok 2018 - vzácným hostem bude herec Josef Dvořák. Dodnes oblíbený herec se vztahem ke Středočeskému kraji zasedne v čestném křesle pro hosta v Kamenném sále zámku. Festival zahájíme v duchu oslav přesunem do doby příjezdu samotného T. G. Masaryka s vojenským doprovodem i slavnostními salvami. Česká kapela roztančí celou zámeckou zahradu, dále se opět otevřou dveře zámku a návštěvníkům bude opět nabídnut bohatý a pestrý program. S návazností na loňskou spolupráci s místními spolky, umělci a nadšenci se na zámek opět vrátí například zpěvačky z Rožďalovic. Vloni potěšily písničkami ze Semaforu, letos přivezou pásmo českých písní.
Festival na ROHU si klade již druhým rokem tyto cíle:
1) oživit historicky zajímavé místo k příležitosti Dne české státnosti (představení se odehrají přímo v kulisách zámku venku i uvnitř)
2) nabídnout místním kulturní vyžití s cílem zaujmout všechny generace, od dětí po seniory tzv: interaktivně v táhnout diváky do děje, do diskuzí, do tance, zábavy i zamyšlení
3) poukázat na historické mezníky našeho národa a státu skrze živé umění
4) uměleckou formou zdůraznit potřebu spolupráce, sounáležitosti a vzájemné podpory
5) udržet tradici všestranného festivalu na zámku, jenž propojuje umění a historii, divadlo a architekturu, hudbu a místní zvyky
Stejně jako první rok se na realizaci festivalu podílí Spolek Budil www.budil.cz, který aktivně pracuje na kulturním vyžití ve Svídnici a okolí, ale nejen ve smyslu estetickém či zábavném. Kulturu především vnímá jako prostředek k oživování historie místa (viz projekt Živá kronika / podpořeno Nadací Via 2016) a tím k propojování místních rodáků i novousedlíků. Spolek Budil již pátým rokem podtrhuje potřebu dialogu a to, že místo, kde žijeme, může být místem milým, příjemným - místem s duší.
Kulturu, umění, formy divadla zde vnímáme jako prostředek k tomu, aby se ani ten každodenní život nestal rutinou, ale plným životem s jeho radostmi i strastmi. Díky umění poukazujeme na jevy a věci, jichž si v běžném denním provozu již nevšímáme nebo je nestíháme vnímat. Stejně zásadně vnímáme divadlo pro nejmenší diváky, pro něž je divadlo světem podpory jejich fantazie. Divadlo dětem nabízí pochopení světa skrze srozumitelnou metaforu, komunikaci hrou a radost z prožitku.
Dále zveme ke spolupráci místní autory, divadelní a jiné spolky, zpěváky, kapely, malíře, sochaře a vše, co kraj kolem nás zajímavého nabízí a všechny kdo se chtějí zapojit.
Festival na ROHU je jakousi kulturní přehlídkou a vizitkou české kultury.
Křinecký zámek jsme si vybrali pro jeho strategické umístění, protože je křižovatkou turistických a místních cest.
Napsali o nás:
O prvním ročníku lze bez okolků prohlásit, že se podařil. Nabídl dobovou přehlídku, swingovou tančírnu s Annou Polívkovou a Michalem Kurtišem, originální divadelní inscenace, spoustu literatury a hudby, prohlídky zámku s majitelem, pro děti divadelní pohádku, tvoření z kartonových krabic, jízdu na oslíkovi. Návštěvníci, včetně Venduliny maminky herečky Evelýny Steimarové, si to užívali.
Více na www.nymbursky.denik.cz.