Dzikie warzywa

  • Home
  • Dzikie warzywa

Dzikie warzywa Dzikie warzywa, czyli rośliny nieuprawne. Jadalne chwasty, zioła i kwiaty.
(2)

Jesienny omlet z kwiatami cukinii i szpinakiem.
07/10/2023

Jesienny omlet z kwiatami cukinii i szpinakiem.

Żeńskie kwiaty cukinii nadziewane serem kozim lub fetą smażone w cieście naleśnikowym. Bukiet cukinii ;)
29/07/2023

Żeńskie kwiaty cukinii nadziewane serem kozim lub fetą smażone w cieście naleśnikowym. Bukiet cukinii ;)

Dzika róża zamiast witaminy C w proszku - dr Gosia Kalemba-Drożdż w Dzień dobry TVN
23/11/2022

Dzika róża zamiast witaminy C w proszku - dr Gosia Kalemba-Drożdż w Dzień dobry TVN

Owce zamiast kosiarki! W Gdańsku trwa pilotaż. Chcecie wiedzieć więcej, polubcie Opływ na Wypasie
18/08/2022

Owce zamiast kosiarki! W Gdańsku trwa pilotaż. Chcecie wiedzieć więcej, polubcie Opływ na Wypasie

Owce wyjechały do domu w dniu 2 wrzesnia.
----
Owce będą z nami w Gdańsku przez 90 dni 24h/7. Po tym czasie wracają do domu w okolice Przywidza. W GPS można wrzucić Modra 2 (adres pobliskiej szkoły) albo kierować się załączoną mapką 🐑🐑🐑

Co święcą w bukietach na Matki Bożej Zielnej Kaszubi z Brzeźna Szlacheckiego? Byliśmy w drewnianym, zabytkowym kościele ...
16/08/2022

Co święcą w bukietach na Matki Bożej Zielnej Kaszubi z Brzeźna Szlacheckiego? Byliśmy w drewnianym, zabytkowym kościele z XVIII wieku p.w. Św. Katarzyny.

Bukiety są smukłe. Dominują w nich letnie kwiaty ogrodowe: dalie, hortensje, floksy, mieczyki, cynie, aksamitki. Prawie w każdym są kłosy zbóż, głównie pszenicy i owsa. Pojawiają się warzywa: kwiaty kopru, seler, szczaw. Z ziół widoczne są: mięta, bylica, dziurawiec, rumianki, krwawnik, nawłoć, wrotycz. W pojedynczych bukietach: winogron, jarzębina, łubin, słonecznik. Wszystkie piękne! Każdy inny. Lukasz Luczaj bukiety zasilą Twoje repozytorium.
Nazwa kaszubska: Brzézno Szlachecczé, region: Gochy, gmina: Lipnica, powiat: bytowski.

Bukiety czterech pokoleń: matki, córki, babci i ciotecznej prababki. Zbierane na Pomorzu, święcone na Kaszubach. Bez kwi...
15/08/2022

Bukiety czterech pokoleń: matki, córki, babci i ciotecznej prababki. Zbierane na Pomorzu, święcone na Kaszubach. Bez kwiatów ogrodowych i zbóż uprawnych. Eklektyczne. Co łąka przyniosła. Z najlepszymi życzeniami dla zielarzy.

Ja w tym roku Zielnej spędzę na Kaszubach. Sprawdzę,  czym różnią się bukiety pomorskie od kaszubskich. Polecam kompendi...
14/08/2022

Ja w tym roku Zielnej spędzę na Kaszubach. Sprawdzę, czym różnią się bukiety pomorskie od kaszubskich. Polecam kompendium wiedzy o bukietach od Lukasz Luczaj.

I znów nadchodzi Zielna i refleksja nad rokiem, który przeminął. Kiedy rok temu jechałem z Łańcuta spod ostatniego kościoła, w którym robiłem dokumentację bukietów święconych w dniu Matki Boskiej Z…

W Warszawie udowodniono, dlaczego warto nie przesadzać z koszeniem trawników.
14/08/2022

W Warszawie udowodniono, dlaczego warto nie przesadzać z koszeniem trawników.

❓Co się dzieje przy rzadszym koszeniu❓
Przykład trawnika w Parku Pole Mokotowskie, gdzie od 3 lat Zarząd Zieleni Warszawy ogranicza pielęgnację. Teraz możemy naukowo ocenić rezultaty. 🌿🐞🌳

Nasza inwentaryzacja w 2011 wykazała w tym miejscu duży udział gatunków typowych dla łąk, a mniejszy tych związanych z intensywną pielęgnacją. Co się stało po kilku latach i o czym to świadczy❓

✅ Liczba gatunków roślin pozostała na poziomie 25 gatunków w płacie, ale ich skład nieco się zmienił…. bo różnorodności biologiczna to zarówno ilość jak i jakość.

❌❌ zanikły: babka pośrednia i komonica pospolita (dwie niskie byliny łąkowe, odporne na koszenie ale zagłuszone przez nagły wzrost biomasy), ostrożeń polny, babka szerokolistna (gatunki przywiązanie to siedlisk zaburzonych).

❌ ubyło: pokrycie kupkówki pospolitej, kostrzewy czerwonej, koniczyny łąkowej, typowych dla łąk intensywniej koszonych i nawożonych.

✅💚pojawiły się: mietlica rozłogowa, chaber łąkowy, wyka długożagielkowa, gatunki typowo łąkowe.

✅ przybyło: znacząco koniczyny pośredniej, bodziszka łąkowego, barszczu zwyczajnego, groszku łąkowego, czyli szeregu gatunków typowych dla łąk. Ten ostatni wzrost szczególnie cieszy.

Mniejsze koszenie spowodowało, że wiele gatunków typowo łąkowych może się w pełni rozwijać, a trawnik zamienia się coraz bardziej w łąkę. 🌿🐞🌳

✅Czy warto zarzucać koszenie❓ Nie całkowicie, ale kosić rzadko. W tym miejscu szansę na pełny rozwój ma wiele gatunków łąkowych. W 2011 miały tylko krótki czas pomiędzy koszeniami by przetrwać. Nie nadążały z kwitnieniem i owocowaniem.
✅ Mimo suszy, łąka w 2022 roku wygląda bardzo dobrze
✅ Dlaczego nie zarzucać koszenia całkowicie❓ W runie pojawiły się gatunki inwazyjne - nawłocie olbrzymie, klony jesionolistne, które powinny być raz w roku skoszone, by nie zdominowały łąki.

Sława Milenie! W wianku od Dzikie warzywa wchodzi w dojrzałe życie. Rekonstrukcja starosłowiańskiego obrzędu zaplecin po...
09/08/2022

Sława Milenie! W wianku od Dzikie warzywa wchodzi w dojrzałe życie. Rekonstrukcja starosłowiańskiego obrzędu zaplecin podczas Festiwalu Słowian i Wikingów w Centrum Słowian i Wikingów Wolin Jomsborg Vineta. Pozdrawiamy rekonstruktorów z Drużyna Czarnego Dębu.

Co roku robię bukiety na Matki Boskiej Zielnej. Kilka lat temu podczas święta na Pomorzu sfotografowałam kilkaset bukiet...
08/08/2022

Co roku robię bukiety na Matki Boskiej Zielnej. Kilka lat temu podczas święta na Pomorzu sfotografowałam kilkaset bukietów katolickich i prawosławnych. Zdjęcia zasiliły repozytorium Łukasza Łuczaja. Dziś możecie posłuchać jego wykładu na temat kwiatów tradycyjnie wykorzystywanych na Boże Ciało i podczas Matki Bożej Zielnej. Nikt nie wie więcej na ten temat jak Łukasz! Wykład online organizuje Uniwersytet Otwarty UW.

8 sierpnia (poniedziałek) 2022 roku o godz. 18:00 odbędzie się prelekcja „Mirra”, „paluszki Matki Boskiej” i „jabłuszka Pana Jezusa”: rośliny święcone w dniu Matki Boskiej Zielnej i w Oktawę Bożego Ciała, którą wygłosi dr hab. Łukasz Łuczaj z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Łukasz Łuczaj opowie o akcji fotografowania i archiwizowania zdjęć święconych bukietów na terenie całej Polski, którą prowadził w latach 2008-2021. Będzie o bogactwie, znaczeniu i symbolice roślin tradycyjnie przynoszonych do kościoła, zwyczajach związanych ze święceniem roślin i związkach święcenia z lecznictwem ludowym.

Link do wydarzenia komentarzu. A jeśli chcecie przyjrzeć się pomorskim bukietom, zajrzyjcie do galerii, link w komentarzu.

15/07/2022

Jadalne kwiaty - moja miłość! https://trocheinnacukiernia.home.blog/lista-jadalnych-kwiatow/
Zapraszam na Kulinarny Festiwal Kwiatów Jadalnych - będzie można się o nich dużo dowiedzieć i spróbować ogromnego bogactwa jadalnych kwiatów!
A jeśli nie możecie przyjechać na Festiwal, to polecam książkę "Jadalne kwiaty", żeby wiedzieć więcej o jedzeniu kwiatów:
https://www.empik.com/jadalne-kwiaty-kalemba-drozdz-malgorzata,p1266859362,ksiazka-p
🌻💛🌼🧡🌹❤️🌺💜🌸💗

Kilka minut nad Wisłą i będą dziki kompot i nalewka. I tak ponownie zakwitła forsycja.
17/10/2021

Kilka minut nad Wisłą i będą dziki kompot i nalewka. I tak ponownie zakwitła forsycja.

Wszystkiego najlepszego Zielarze! W tym roku bukiet warszawski. Eklektyczny jak stolica. Z ziołami, inwazyjnymi gatunkam...
15/08/2021

Wszystkiego najlepszego Zielarze! W tym roku bukiet warszawski. Eklektyczny jak stolica. Z ziołami, inwazyjnymi gatunkami obcymi, uciekinierami z ogrodów i pozostałościami po dawnych osadnikach. Bukiet na miarę możliwości. Trafiły do niego zioła zebrane głównie w Dolinie Wisły przy Moście Gdańskim: babki okrągłolistne, chrzan, wrotycz, krwawnik, oman łąkowy, lnica, marchew zwyczajna, baldach barszczu, koniczyna, pachnąca mięta, chmiel z zawiązkami gron szyszkowych. Zamiast zbóż trawy. Są nawłocie kanadyjskie, słoneczniki bulwiaste i onętki, choć zwane warszawiankami, równie warszawskie jak pozostałe zza oceanu. Są czarny bez i jabłuszko z terenów ruderalnych. Symbolicznie z parapetu: kwitnąca cebula oraz rozmaryn i dwa gatunki mięty, wiosną kupione na Hali Mirowskiej podlewane filtrowaną wodą, bo do grochowskiego chloru nie chciały się przyzwyczaić.

O kuchni Słowian będą dziś opowiadać Hanna i  Paweł Lis. To może być bardzo ciekawa rozmowa!
22/06/2021

O kuchni Słowian będą dziś opowiadać Hanna i Paweł Lis. To może być bardzo ciekawa rozmowa!

Udostępniam, bo sama lepiej nie wytłumaczę:) Z nadzieją, że warszawskie łąki szybko odrosną!
15/06/2021

Udostępniam, bo sama lepiej nie wytłumaczę:) Z nadzieją, że warszawskie łąki szybko odrosną!

DWA MITY O WYSOKICH TRAWACH W MIEŚCIE

Coraz częściej miasta decydują się na pozostawienie na dłuższy czas bez koszenia większości "trawników". Tak się dzieje również w Zielonej Górze, co bardzo mnie cieszy. Wygląda to naprawdę pięknie i sprzyja życiu. Jednocześnie wielu ludzi domaga się koszenia, najczęściej powołując się na dwa mity...

MIT 1.
BRAK KOSZENIA = PIEKŁO DLA ALERGIKÓW
Wręcz przeciwnie.
Alergicy uczuleni na pyłki traw kichają najbardziej od końca maja nawet do połowy lipca - wiem, bo sama do nich należę. To czas kwitnienia większości traw. Potem trawy przekwitają i wydają nasiona... i spokój. Chyba, że się je skosi. Wtedy kwitną jeszcze raz... I jeszcze raz... Aż do później jesieni. Koszenie traw kilka razy w roku powoduje przedłużenie sezonu alergii na prawie cały rok.
Poza tym - trawy są wiatropylne, a ich pyłek fruwa z wiatrem na wiele kilometrów. Wykoszenie trawnika pod blokiem niewiele zmieni, trzeba byłoby zlikwidować wokół miasta wszystkie łąki, uprawy zbóż - te dopiero pylą! - a i wtedy pewnie byłoby nadal dużo pyłku w powietrzu. Alergików uczula też czasem pył z koszenia, co jest kolejnym argumentem, by robić to rzadko.
Na alergię są leki, niektórzy się odczulają. Co działa u mnie, to maksimum odpoczynku, wsłuchanie w swoje ciało i szacunek dla jego potrzeb i komunikatów, obniżenie stresu, szczególnie w okresie pylenia traw. Polecam - może zadziała u was też.

MIT 2.
BRAK KOSZENIA = WIĘCEJ KLESZCZY
Brak koszenia, utrzymywanie wysokiej, bujnej roślinności przez większość roku to z pewnością więcej owadów, pająków i innych bezkręgowców. To więcej zapylaczy, więcej mrówek, mszyc, gąsienic, różnych gatunków chrząszczy... Więcej owadów to więcej ptaków. Wysoka bioróżnorodność oznacza dużą ilość drapieżników, którzy będą zjadać kleszcze, komary i innych krwiopijców. Niska bioróżnorodność oznacza, że zostają w zasadzie głównie kleszcze i komary. Im to akurat pasuje, że dominującym gatunkiem jest człowiek.
Czy kleszcze chętniej siedzą w wysokiej trawie niż w niskiej? Nic na to nie wskazuje. Kleszcze siedzą tam, gdzie jest szansa złapać żywiciela. Najczęściej przy ścieżkach, w miejscach uczęszczanych przez smakowite, ciepłokrwiste stworzenia. Krótko wystrzyżony trawnik, na którym przyjemnie rozłożyć kocyk, krótka trawka na placu zabaw będzie w sam raz. Oczywiście kleszcze żyją wszędzie, może z wyjątkiem gołego betonu, warto po prostu być uważnym, oglądać się i jak najszybciej pozbyć się ewentualnego nieproszonego gościa.

Mam nadzieję, że kolorowe, kołyszące się na wietrze łąki i murawy będą kwitły w naszych miastach jak najdłużej i będzie ich coraz więcej.
🐜🌸🐝💮🐞🏵️🦗🌺🕷️🌼🦋

Tekst można udostępniać lub wklejać z podaniem źródła.

Bukiet kwiatów cukinii w cieście piwnym nadziewany kozim serem ze szczypiorkiem.
14/06/2021

Bukiet kwiatów cukinii w cieście piwnym nadziewany kozim serem ze szczypiorkiem.

Warszawa właśnie skosiła trawniki :( Ale gdybyście chcieli popatrzeć na piękne łąki kwietne wysiane z mieszanek, które p...
11/06/2021

Warszawa właśnie skosiła trawniki :( Ale gdybyście chcieli popatrzeć na piękne łąki kwietne wysiane z mieszanek, które przygotował Łuczaj, zobaczcie Arboretum w Rogowie

Warszawo, koś jak najrzadziej! Nie tylko pszczoły i motyle będą Ci wdzięczne. Bioróżnorodność jest piękna. Trawniki Groc...
03/06/2021

Warszawo, koś jak najrzadziej! Nie tylko pszczoły i motyle będą Ci wdzięczne. Bioróżnorodność jest piękna. Trawniki Grochowa/ Kamionka niech cieszą oko!
🍀🦋☘🐞🌿🐝🌱🐜🍀🕷🌿🦗
Miasto Stołeczne Warszawa nie kosi wiosną dla zapylaczy 😍

Mieszczuchu, czy wiesz, że możesz ugotować zupę z chwastów, nawet jak nie masz możliwości szukać dzikich warzyw na łące....
17/05/2021

Mieszczuchu, czy wiesz, że możesz ugotować zupę z chwastów, nawet jak nie masz możliwości szukać dzikich warzyw na łące.
Mix Młodych Dzikich Ziół możesz zamówić w sklepie, który prowadzi Pijalnia Ziół Dary Natury. Paczka kosztuje 6 zł. W ofercie jest także świeży czosnek niedźwiedzi!

Do mojej zupy trafiły młode liście: pokrzywy, podagrycznika, czosnku niedźwiedziego, przytulii.

Przepis na zupę dla leniwych. Podsmażam cebulkę. Wrzucam do garnka z pokrojonymi ziemniakami. Zalewam bulionem warzywnym. Gotuję aż ziemniaki będą miękkie. Wrzucam posiekane liście młodych dzikich warzyw. Gotuję jeszcze 5 minut. Miksuję. Doprawiam solą, pieprzem, swoim octem z dziko rosnących jabłek.
Podaję z parmezanem. Do dekoracji: stokrotki, listek gwiazdnicy, mikro listek rzodkiewki.

Jak rozpoznać podagrycznik?
20/04/2021

Jak rozpoznać podagrycznik?

11/04/2021

Już za chwilę dzika zupa z pierwszych dzikich roślin...

Spędziłam kiedyś styczeń w Londynie. Dziwiły mnie wówczas kwiaty w ogródku. Stokrotki przyzwyczaiły nas, że potrafią wys...
09/01/2021

Spędziłam kiedyś styczeń w Londynie. Dziwiły mnie wówczas kwiaty w ogródku. Stokrotki przyzwyczaiły nas, że potrafią wystawać spod śniegu. Z braku zimy, uchwyceni dziś uciekinierzy z 2020 roku. W tle kampania AMS. Nadzieja.
(Róża Angela, nagietki, stokrotki. Styczniowy, warszawski trawnik.)

Jak zrobić średniowieczną łyżkę? I dlaczego była płaska? Skąd się wzięły kolory  kołobrzeskiej soli? Co to jest reko fas...
19/09/2020

Jak zrobić średniowieczną łyżkę? I dlaczego była płaska? Skąd się wzięły kolory kołobrzeskiej soli? Co to jest reko fast-food?
To wszystko w reportażu z Budzistowa. A także dżem z cukinii i jarzębiny i moi ulubieni warzelnicy, od których sól trafia do mojej reko zupy.
https://youtu.be/fsaoHPzze-4

Słodko-ostro-kwaśna sałatka na koniec lata.
13/09/2020

Słodko-ostro-kwaśna sałatka na koniec lata.

Dziki wianek w wielkim mieście, czyli chmiel z centrum Warszawy. Były kiedyś browary w stolicy... Ale to nie chmiel sprz...
04/09/2020

Dziki wianek w wielkim mieście, czyli chmiel z centrum Warszawy. Były kiedyś browary w stolicy... Ale to nie chmiel sprzed wieków, a uciekinier z dworca Warszawa Główna. Jedni piją, drudzy podziwiają. Choć pan, który zbierał puszki po piwie, nie podzielał mojego entuzjazmu.

Nie do końca chciany gość. Przyleci taki bielinek, pograsuje w rukoli, a potem larwy wszystko zjedzą:(
30/08/2020

Nie do końca chciany gość. Przyleci taki bielinek, pograsuje w rukoli, a potem larwy wszystko zjedzą:(

To, co najlepsze z lata. Ziołowy, pachnący wianek. Co z tego, że pada deszcz.
25/08/2020

To, co najlepsze z lata. Ziołowy, pachnący wianek. Co z tego, że pada deszcz.

Każdego roku inne. Czasami dwa razy (katolickie i prawosławne). Co łąka przyniesie.W bukietach: kocanki piaskowe, krwawn...
16/08/2020

Każdego roku inne. Czasami dwa razy (katolickie i prawosławne). Co łąka przyniesie.

W bukietach: kocanki piaskowe, krwawnik, lebiodka oregano - kwiat, lipa, mak, mięta - kwiat, nawłoć kanadyjska, nawłoć pospolita, pietruszka-kwiat, rozchodnik - wielki?, słoneczniczak szorstki, skrzyp polny, szałwia, szczaw - kwiat, trawy, wrotycz.

Address


Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Dzikie warzywa posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Videos

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Videos
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Event Planning Service?

Share