21/06/2023
Шахтарські пиріжки з Корнуела для захисту від духів-бешкетників.
Cornish pasty - корнуельські пиріжки відомі з ХІІІ століття як традиційна страва спершу знаті, а потім і простого люду - шахтарів корнуельських мідних і цинкових копалень. Скоринка в них з пісочно-листкового тіста, а традиційна начинка - суміш посіченого мʼяса (яловичина, ягнятина, морепродукти), картоплі, моркви, ріпи і цибулі з додаванням солі і перцю. Овочі в начинку закладаються сирими і готуються безпосередньо в пиріжку при випіканні.
По суті, тісто слугувало упаковкою шахтарського обіду - рагу, якому не потрібна була тарілка. Їх можна було легко розігріти над вогнем, або їсти холодними. Так як одразу десятки шахтарів приносили свої домашні пиріжки в зміну на шахті, щоб не переплутати, де чий обід і щоб чоловіку дістався пиріжок саме з його улюбленою начинкою, до випікання дружини витискали на одному куточку ініціали чоловіка. Їли пиріжки, тримаючись за підписаний куточок, для того, щоб якщо не встиг доїсти, залишалась саме підписана частина.
У ХVIII-XIX столітті пиріжки стали особливо популярними серед шахтарів цинкових шахт. Так як при видобувні цинку виділявся отруйний газ - арсен, а шахтарі на обід не піднімались на поверхню і не могли помитись, скоринка з тіста захищала рагу від отруйного газу. За неї тримались, виїдали начинку, і викидали.
Це була б не Англія, якби не було казки 😉 шахтарі вірили, що за завали в шахтах відповідальні кобольди (міфічні істоти-бешкетники на зразок домовиків, ворожі до гномів). Завдання гірський і шахтних кобольдів було захистити підземні багатства від людей. Викинуті скоринки від пиріжків мали задобрити кобольдів, щоб вони не шкодили людям.
В ХІХ столітті в Корнуел мігрують фіни і роблять цю страву популярною ще й в себе на батьківщині, у Фінляндії.
З 2007 року «корнуельські пиріжки» - захищенна географічна назва.
Щороку виробляється 120 мільйонів цих пиріжків, річний оборот складає 300 млн фунтів на рік, це 20% всього ринку харчових продуктів Корнуела. На виробництві задіяно 2 000 людей.
Отакі пиріжки 🙂 будете в Англії, обовʼязково спробуйте.
(фото для ілюстрації. Заміню на своє, коли приземлюсь)