Konferencija o osnivanju partije Srpskih nacionalista
Konferencija o osnivanju partije Srpskih nacionalista
Konferencija za novinare
Učesnici:
Miša Vacić
Pavle Bihali
Goran Davidović
Robert Barać
Potpisivanje Sporazuma o ujedinjenju Demokratske stranke i Zajedno
Potpisivanje Sporazuma o ujedinjenju Demokratske stranke i Zajedno
Potpisivanje Sporazuma o ujedinjenju Demokratske stranke i zajedno
Konferencija za novinare Demokratske stranke i Zajedno
Potpisivanje Sporazuma o ujedinjenju Demokratske stranke i Zajedno održaće se 27.decembra 2024. godine u 10:30 časova, u Beogradu, Medija centar, Terazije 3 - velika sala.
Sporazum će potpisati predsednik Demokratske stranke Srđan Milivojević i kopredsednici političke stranke Zajedno prof. Biljana Stojković i Nebojša Zelenović.
Pozivamo Vas da ispratite događaj.
Na konferenciji će govoriti:
Srđan Milivojević, predsednik Demokratske stranke
prof. Biljana Stojković i Nebojša Zelenović, kopredsednici političke stranke Zajedno
MEĐUNARODNA ZAJEDNICA I GLOBALNI IZAZOVI
MEĐUNARODNA ZAJEDNICA I GLOBALNI IZAZOVI
Konferencija Međunarodne Akademije Nauka, Umetnosti i Bezbednosti - MANUB
Međunarodna Akademija Nauka, Umetnosti i Bezbednosti - MANUB, Beograd organizuje konferenciju na temu: MEĐUNARODNA ZAJEDNICA I GLOBALNI IZAZOVI
U radu konferencije učestvovaće eminentni naučni radnici:
· akademik prof. dr sci med Miljko Ristić
· akademik prof. dr Slobodan Nešković
· akademik Branimir Đokić
· prof. dr Dobrivoje Radovanović
· prof. dr Lidija Madžar
· akademik prof. dr Višeslav Krsmanović
Ključni dokazi o prisilnom otključavanju i zaražavanju špijunskim softverom telefona novinara
Ključni dokazi o prisilnom otključavanju i zaražavanju špijunskim softverom telefona novinara
Zajednička konferencija za novinare Beogradskog centra za ljudska prava, Beogradskog centar za bezbednosnu politiku, Građanske inicijative, CRTA, Inicijative mladih za ljudska prava, Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS), YUCOM, Partneri Srbija i SHARE Fondacije
Organizacije civilnog društva predstaviće ključne dokaze o prisilnom otključavanju i zaražavanju špijunskim softverom telefona novinara, aktivista i članova civilnog društva. Nakon toga, biće izneti zahtevi za pokretanje konkretnih postupaka nadležnim domaćim i međunarodnim institucijama.
Konferencija će se fokusirati na ozbiljan slučaj kršenja ljudskih prava, nelegalne upotrebe špijunskih softvera i zloupotrebe forenzičkih alata za neovlašćen pristup mobilnim uređajima. Biće razmatrane nezakonite aktivnosti u vezi sa špijunskim softverom "NoviSpy" i forenzičkim alatom izraelske kompanije Cellebrite, koji su korišćeni od strane Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) i Bezbednosno-informativne agencije (BIA) za neovlašćeni nadzor nad novinarima, aktivistima i pripadnicima civilnog društva.
Izveštaj organizacije Amnesty International jasno ukazuje na široku primenu ovih tehnologija za špijuniranje i nezakonito pristupanje privatnim podacima građana. Ovaj nezakoniti nadzor predstavlja ozbiljan napad na ljudska prava, slobodu izražavanja i privatnost građana, sa posebnim naglaskom na ugrožavanje rada novinara i aktivista.
Na konferenciji će govoriti:
· Predstavnici organizacija civilnog društva
PrisonLIFE projekat: Rezultati istraživanja zatvorskog života i ključni nalazi
PrisonLIFE projekat: Rezultati istraživanja zatvorskog života i ključni nalazi
Konferencija za novinare Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja
Poziv na konferenciju za štampu projekta PrisonLIFE
Tim projekta PrisonLIFE, koga čine istraživači Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja i Fakulteta za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju Univerziteta u Beogradu, predstaviće rezultate trogodišnjeg istraživanja moralne i socijalne klime u zatvorima, odnosno kvaliteta života u zatvorima u Srbiji onako kako ga vide i doživljavaju osuđena lica.
Projekat PrisonLIFE je sproveden uz podršku Fonda za nauku Republike Srbije (broj Projekta: 7750249). Nosilac projekta je Institut za kriminološka i sociološka istraživanja. Projektom rukovodi dr Milena Milićević sa Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja. PrisonLIFE projektni tim čine dr Ljeposava Ilijić, dr Olivera Pavićević, dr Janko Međedović, dr Ivana Stevanović, dr Ana Batrićević, MA Nikola Drndarević i MA Aleksandar Stevanović sa Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja. Članica tima sa Fakulteta za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju Univerziteta u Beogradu je prof. dr Sanja Ćopić, dok je doc. dr Nikola Vujičić sa Pravnog fakulteta Univerziteta Union bio punopravni član tima u jednom delu trajanja projekta.
O čemu će govoriti?
Koji su glavni izazovi u zatvorskom sistemu i kako ih premostiti? Kako zatvorski život reflektuje društvene promene? Zbog čega je važno da razumemo značaj zatvorskog okruženja i kako ono utiče na uspešnost reintegracije osuđenog u društvo po izlasku iz zatvora? Kakve promene se predlažu u preporukama proisteklim iz projekta, a tiču se kvaliteta života i osuđenih lica i zaposlenih?
Na konferenciji će govoriti:
Dr Milena Milićević – Rezultati i ograničenja projekta
Dr Janko Međedović – Značaj procene i praćenja zatvorske klime
Dr Olivera Pavićević – Dobrobit osuđenika
Zašto su za Srbiju važne preporuke GRECO i šta je od njih ispunjeno
Zašto su za Srbiju važne preporuke GRECO i šta je od njih ispunjeno
Konferencija za novinare organizacije Transparentnost – Srbija
Savet Evrope osnovao je 1999. godine Grupu država protiv korupcije (GRECO) kako bi nadgledao usklađenost država sa antikorupcijskim standardima organizacije. Cilj GRECO-a je da poboljša kapacitet svojih članova da se bore protiv korupcije. Pomaže da se identifikuju nedostaci u nacionalnim antikorupcijskim politikama, podstičući neophodne reforme propisa, prakse i institucionalnog okvira. GRECO takođe pruža platformu za razmenu najboljih praksi u prevenciji i otkrivanju korupcije.
Srbija je članica GRECO-a od 2003. godine i do sada je završila četiri kruga evaluacije. Preporuke date u petom krugu evaluacije GRECO (usvojene 25. marta, a objavljene 5. jula 2022).
Analiza “Sprečavanje korupcije u izvršnoj vlasti i policiji” ocenjuje stepen ispunjenosti GRECO preporuka i delotvornost okvira koji postoji u Srbiji za sprečavanje korupcije među osobama sa najvišim izvršnim funkcijama (predsednik, ministri, visoki zvaničnici i savetnici) i pripadnicima policije. Takođe, izveštaj identifikuje slabosti koje treba adresirati i pozitivan razvoj koji treba da se održi kako bi se pomoglo u jačanju napora u prevenciji korupcije u skladu sa GRECO standardima.
Izradu ove analize pomogla je Misija OEBS-a u Srbiji. Stavovi izrečeni u analizi pripadaju isključivo autorima i ne predstavljaju nužno zvaničan stav Misije OEBS-a u Srbiji.
Posle predstavljanja nalaza biće otvoreno vreme za pitanja i odgovore novinara i drugih učesnika, kao i za diskusiju o svim pitanjima koja su od značaja za ostvarivanje GRECO preporuka iz petog kruga evaluacije.
Na konferenciji de govoriti:
· Prof. Radmila Vasić, članica Upravnog odbora Transparentnost Srbija
· Nemanja Nenadić, programski direktor Transparentnosti Srbija
· Robert Sepi, pravni savetnik Transparentnosti Srbija
Moderator:
Vukašin Stijović, Misija OEBS u Srb
Kako Nacrt zakona o Pravosudnoj akademiji oblikuje budućnost pravosuđa?
Kako Nacrt zakona o Pravosudnoj akademiji oblikuje budućnost pravosuđa?
Centra za pravosudna istraživanja (CEPRIS) i udruženja građana Peščanik
Centar za pravosudna istraživanja (CEPRIS) i Udruženje građana Peščanik pozivaju vas na diskusiju pod nazivom Kako Nacrt zakona o Pravosudnoj akademiji oblikuje budućnost pravosuđa?
Da li će ubuduće Pravosudna akademija biti „jedina tačka ulaska u pravosuđe“, kako će takvo rešenje uticati na budućnost pravosudnog sistema s obzirom na kapacitete i stepen (ne)samostalnosti Pravosudne akademije, i da li je zaista Venecijanska komisija usvojila pozitivno mišljenje na predloženi Nacrt, kao što tvrdi ministarka pravde.
Nakon sprovedenog referenduma o izmeni Ustava, 9. februara 2022. godine, Narodna skupština je proglasila Akt o promeni Ustava. Referendumsko izglasavanje amandmana na Ustav koji se odnose na pravosuđe dovelo je do potrebe da se tekstovi pravosudnih zakona usklade sa izmenjenim Ustavom. U februaru 2023. godine usklađeno je pet zakona, a odredbe Zakona o Pravosudnoj akademiji i Zakona o sedištima i područjima sudova i javnih tužilaštava je trebalo uskladiti do februara 2024. godine.
Ministarstvo pravde je tek u julu ove godine osnovalo Radnu grupu za izradu nacrta Zakona o Pravosudnoj akademiji, koja je nakon inicijalnog sastanka 1. avgusta 2024. godine održala još samo jedan od 4. do 6. septembra. Ministarstvo pravde je potom već 8. septembra objavilo tekst Nacrta zakona o Pravosudnoj akademiji zajedno sa predlozima za izmene Zakona o sudijama i Zakona o javnom tužilaštvu, a potom ih 12. septembra poslalo Venecijanskoj komisiji na mišljenje o usaglašenosti radnih tekstova sa standardima Saveta Evrope, uz najavu javne rasprave u periodu od 01. oktobra do 01. novembra.
Radna grupa Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji za Poglavlje 23 upozoravala je javnost da je javna rasprava o nacrtu Zakona o Pravosudnoj akademiji preuranjena zbog ozbiljnih proceduralnih propusta u vezi
„Sećanje na stradanje u Drugom svetskom ratu kroz muzičko nasleđe romskog naroda“
„Sećanje na stradanje u Drugom svetskom ratu kroz muzičko nasleđe romskog naroda“
Konferencija za novinare na kojoj će biti najavljen događaj za 16. 12. u 18h, Koncertna dvorana Beogradske filharmonije
Konferencija za novinare organizacije RomaniPhen e.V. iz Berlina
Organizacija RomaniPhen e.V. iz Berlina, je u saradnji da Asocijacijom romskih književnika je tokom 2023. i 2024. realizovala projekat Sećanje na Samudaripen kroz muzičko nasleđe Roma i Romkinja.
Projekat je podržan od strane Fondacije „Sećanje, odgovornost i budućnost” (EVZ) i Ministarstva finansija Savezne Republike Nemačke (BMF), kao deo Agende za obrazovanje o nepravdi tokom perioda nacionalsocijalizma.
Povodom 16. decembra, na Međunarodni dan sećanja na Rome žrtve Drugog svetskog rata, biće predstavljeni završni rezultati projekta.
O značaju muzičkog nasleđa za istoriju Roma
Romi su narod koji nema svoju zapisanu istoriju, svoja sećanja prenose usmeno, najviše kroz pesmu i muziku. Tokom fašističkog terora na okupiranim teritorijama u Drugom svetskom ratu, Romi i Romkinje su i u najnepovoljnijim vremenima, zatočeni u logorima izražavali svoje iskustvo patnje i genocida kroz muziku i pesme. Te pesme deo usmene istorije romskog naroda i predstavljaju svedočanstva o stradanju.
Vremenom se te pesme zaboravljaju, tako da mi danas ne znamo koliko je bilo takvih pesama. One koje su sačuvane su se prenosile iz generacije u generacije, najčešće u porodicama muzičara koje su te pesme i izvodili, kao sećanje na svoje ubijene članove.
Rezlutati projekta (Kako čuvamo sećanje romskog naroda)
Originalne reči i melodije ovih pesama su profesionalni muzičari razumeli teorijski i muzički, i (re)interpretirali ih. Dejan Jovanović, muzičar, kompozitor i istraživač balkanske i svetske muzike Roma krenuo u obradu pesama: Phabol lampa, E laute bashalen thaj roven, kao i Lila si ma. U saradnji sa Konstantinom Blagojevićem, takođe kompozitorom, uradio je n
INKLUZIJA I JEDNAKE MOGUĆNOSTI ZA SVE
Konferencija za novinare udruženja SMA Srbija i Centra Inkluzivna Srbija
Zajednička vizija Udruženja SMA Srbija i Centra inkluzivna Srbija je izgradnja inkluzivnog društva, društva bez barijera, koje prihvata različitost i poštuje sve svoje članove. Želimo društvo u kojem svi imaju jednake šanse za lični i profesionalni razvoj, u kome su razlike prepoznate kao prednost, a svi građani imaju jednake mogućnosti da učestvuju u svim aspektima života zajednice.
Kako bismo to i postigli, Udruženje SMA Srbija i Centar Inkluzivna Srbija, potpisaće Protokol o saradnji sa ciljem da zajednički doprinesemo većoj inkluziji osoba sa invaliditetom u svim oblastima društvenog života, naročito u oblastima ostvarivanja ljudskih prava i nediskriminacije, povećanja pristupačnosti, podizanja društvene svesti o pravima i mogućnostima osoba sa invaliditetom, povećanju njihove vidljivosti, borbe protiv stereotipa i predrasuda i dr.
Protokolom je predviđena saradnja u oblasti obrazovanja, zapošljavanja, kulture, digitalizacije i drugih oblasti, kako bismo unapredili kvalitet života pacijenata sa spinalnom mišićnom atrofijom.
Spinalna mišićna atrofija (SMA) je retka, ozbiljna, neurološka progresivna bolest, čiji simptomi mogu da se razviju već u prvim mesecima života. Najčešće dolazi do postepenog razvoja slabosti, nemogućnosti pokretanja i atrofije mišića i nerava, a kod najtežih oblika, kao što je SMA tip 1, smrt može nastupiti vrlo brzo, do kraja druge godine detetovog života. Kada je reč o pacijentima koji imaju tip 2 i 3, ta deca imaju značajno narušen kvalitet života i znatno skraćen životni vek, dok se tip 4 javlja kod odraslih osoba. Udruženje SMA Srbija postoji 8 godina i ponosni smo što je Srbija jedna od retkih država u svetu, u kojoj se sprovodi neonatalni skrining na SMA, a oboleli danas imaju sve tri dostupne terapije o trošku države.
Prisutnima će se obratiti:
· Olivera Jovović, predsednica SMA Srbija
Udruženje pacijenata obolelih od melanoma poziva vas na konferenciju za novinare povodom održavanja 9. Regionalnog skupa o melanomu
Konferenciju za novinare organizuje udruženje pacijenata obolelih od melanoma
Sagovornici:
• Prof.dr Lidija Kandolf, predsednik savetodavnog Odbora UPOOM-a
• Dr Bojan Trkulja, direktor Udruženja proizvođača inovativnih lekova INOVIA
• Savo Pilipović, predsednik Udruženja pacijenata obolelih od melanoma – UPOOM
• Dr Željko Popadić, RFZO
Toksični ftalati u proizvodima za svakodnevnu upotrebu: Da li smo očistili domaće tržište godinu dana posle usvajanja zabrane? (predstavljanje izveštaja „Mekana plastika, gruba istina 2“)
Konferencija za novinare Udruženje Alternativa za bezbednije hemikalije (ALHEM)
Ko kontroliše primenu zabrane prisustva ftalata, opasnih supstanci koje su dokazano štetne za zdravlje ljudi, posebno dece i trudnica, u proizvodima za svakodnevnu upotrebu? Zašto nije još uvek zabranjeno prisustvo ftalata u elektronskoj i električnoj opremi?
ALHEM traži efikasniju kontrolu prisustva ftalata u proizvodima za svakodnevnu upotrebu kao i ograničavanje prisustva ovih toksičnih supstanci u elektronskoj i električnoj opremi.
Ovi zahtevi su, u formi zagovaračkih inicijativa, predati nadležnim ministarstvima Vlade Srbije.
Na konferenciji za medije biće predstavljen izveštaj „Mekana plastika, gruba istina 2“ kao i rezultati laboratorijskog ispitivanja prisustva ftalata u 30 proizvoda od mekane PVC plastike kupljenih u prodavnicama u Beogradu.
O ftalatima i zakonskoj regulativi: Ftalati su supstance koje se dodaju u plastiku i potvrđeno je da štetno utiču na plodnost i plod kao i da su endokrini ometači, tj. remete rad hormona. Iako je prisustvo ftalata u proizvodima [1]Pravilnikom Ministarstva za zaštitu životne sredine iz 2022. godine, ograničeno na 0,1%, na tržištu ima proizvoda koji sadrže visok procenat ftalata i stoga su opasni po zdravlje ljudi i životnu sredinu. Prisustvo ftalata još uvek nije ograničeno u elektronskoj i električnoj opremi (kablovi, slušalice, mekani delovi na EE opremi). ALHEM se već nekoliko godina zalaže za ograničavanje prisustva ftalata i redovnu kontrolu tržišta. O tome se možete više informisati na www.alhem.rs
ALHEM trenutno sprovodi dva paralelna projekta, oba u vezi sa prisustvom ftalata u proizvodima koje ljudi svakodnevno koriste. Reč je o projektu „Phtalates FreeEEE“, delu Programa „Snaga aktivizma“ koji sprovodi CRTA podržana od strane USAID. Drugi projekat se odnosi na kontrolu prisustva ftalata u proizvodima za svakodnevnu upotrebu „Mladi za zdravu Srbiju“ i sprovodi se uz fi