Narodni muzej Zrenjanin

Narodni muzej Zrenjanin Muzej čuva i promoviše bogato kulturno-istorijsko i prirodno nasleđe Srednjeg Banata godine. Od 1966. Od 2005.

Narodni muzej Zrenjanin osnovan je kao Muzej Torontalske županije i počeo je sa radom 1911. godine nalazi se u zgradi bivše Finansijske palate, na Trgu Slobode, u samom centru grada. Spada u kategoriju muzejskih ustanova kompleksnog tipa, zavičajnog karaktera i svojim istraživačkim radom pokriva područje Srednjeg Banata. Unutar zbirki pet odeljenja Muzeja smešteno je preko 33.000 muzejskih predmet

a. godine Narodni muzej Zrenjanin raspolaže sa tri izložbena prostora u prizemlju zgrade (Salon, Mali salon i Hol) u kojima se predstavljaju tematske izložbe. Zrenjaninski Narodni muzej proglašen je za najbolji muzej u Srbiji u 2006. godini zbog velikog broja posetilaca - preko 85.000, 34 organizovane tematske izložbe i renovirane stalne postavke. Prethodnih godina broj posetilaca po godini premašuje 82.000. Radno vreme:
Izložbeni saloni: radnim danima 9-13:30 i 14-19:30h
subotom 10-14h
Stalna postavka: radnim danima 8:30-19h
subotom 8:30-12:30h

****
The National Museum of Zrenjanin belongs to the category of museum institutions of complex type and native character. With its exploratory work The Museum covers the area of Central Banat with fifty-two populated towns and villages. With the organization of this kind, the rich cultural heritage of this area from the domain of nature, archaeology, ethnology, art and history came into the range of systematical protection and expert manipulation of a specialized institution, with experts of all the necessary profiles. There are around 33,000 museum pieces within the collections of The Museum’s five departments. Only the few most important collections are going to be mentioned here: The Collection of Cold Steel and Fire-Arms, The Collection of Traditional Serbian Caps called “zlatare”, The Art Collection with an important fund of pictures from the 18th and the 19th century, The Collection of the Prehistoric and Middle-Ages Jewellery, The Collection of Birds. The presentation of The Museum’s collections is within the permanent display and thematic exhibitions. The National Museum of Zrenjanin was established as The Museum of Torontal District, according to the decision of The Municipal Board and on the initiative of The Cultural Association of Torontal District and it started working in 1911. After the First World War because of the bad accommodation conditions it was practically closed for public. During the occupation, from 1941 to 1944, The Museum was open for public for a short period of time as “The Museum of Banat District”. After the Second World War the Museum moved to different locations for several times and only the third location was accepted as the permanent solution: that was the building of the former Financial Palace, built in 1893, according to the project of the architect Istvan Kis. Opening hours:
Exhibitions: Monday–Friday 09–13:30 and 14–19:30h
Saturday 10–14h
Permanent Exhibition: Monday–Friday 08:30 – 19h
Saturday 08:30 – 12:30

📌 Podsećamo da je danas u 18 časova autorsko vođenje dr um. Julijane Protić kroz izložbu „Skulpture“ u Malom salonu naše...
05/02/2025

📌 Podsećamo da je danas u 18 časova autorsko vođenje dr um. Julijane Protić kroz izložbu „Skulpture“ u Malom salonu našeg muzeja.
🎓 Dr um. Julijana Protić doktorirala je 2015. godine na doktorskim umetničkim studijama Univerziteta umetnosti u Beogradu, na studijskom programu Digitalna umetnost. Zaposlena je na FPU u Beogradu od 2016. godine, u statusu docenta, a od 2021. u statusu vanrednog profesora za užu umetničku oblast Primenjeno vajarstvo. Bila je 2019. gostujući profesor na Aristotelovom univerzitetu u Solunu, u Grčkoj, na Fakultetu primenjenih umetnosti, u okviru programa Evropske unije ERAZMUS+, mobilnosti nastavnog osoblјa i 2022. na Pau Gargallo de Badalona (Barcelona), u Španiji, takođe u okviru programa Evropske unije ERAZMUS+, mobilnosti nastavnog osoblјa.
👉 Ostvarila je 17 samostalnih izložbi i učestovala na 165 grupnih izlaganja, u zemlјi i inostranstvu, na deset likovnih kolonija i vajarskih simpozijuma, na likovnim radionicama i dobrotvornim aukcijama. Za svoj rad dobila je nekoliko nagrada i zahvalnica, od čega i Nagradu za oblast proširenih medija ULUS-a i Srebrnu medalјu Univerziteta umetnosti u Beogradu.

📣 Pozivamo Vas na svečano otvaranje izložbe „Miodrag Tabački – Život i delo“ koje će biti održano u četvrtak, 6. februar...
03/02/2025

📣 Pozivamo Vas na svečano otvaranje izložbe „Miodrag Tabački – Život i delo“ koje će biti održano u četvrtak, 6. februara, u 19h u Salonu našeg muzeja.
👉 Retrospektivna izložba pod nazivom „Miodrag Tabački - Život i delo“ kroz 54 panoa predstaviće život, školovanje, scenografije i kostime, profesorski univerzitetski rad, kao i nagrade i priznanja autora. Pored toga izložbu će pratiti originalni pripremni radovi za pozorišne predstave (scenografije i kostimi), kao i likovni radovi koji su nastajali tokom njegovih gimnazijskih dana i tokom studija. Dobro došli!

📨 Pozivamo Vas na autorsko vođenje dr Julijane Protić kroz izložbu „Skulpture“ koje će biti održano u sredu, 5. februara...
01/02/2025

📨 Pozivamo Vas na autorsko vođenje dr Julijane Protić kroz izložbu „Skulpture“ koje će biti održano u sredu, 5. februara 2025. godine, sa početkom u 18h u Malom salonu Narodnog muzeja Zrenjanin. Izložbu će trajati do 7. februara, i obuhvata skulpture nastale u periodu od 2017. do 2024. godine načinjene od materijala poput polimera, čelika, mesinga, mermernog granulata i slično. Postavku čini 16 skulptura različitih dimenzija i materijala, koje su podelјene u dve celine (serije) – skulpture srednjih i većih dimezija od polimera i skulpture manjih dimenzija od metala. Dobro došli!

👉👉👉 Danas podsećamo na stalnu postavku našeg muzeja i bogato kulturno nasleđe srednjeg Banata iz oblasti prirode, arheol...
29/01/2025

👉👉👉 Danas podsećamo na stalnu postavku našeg muzeja i bogato kulturno nasleđe srednjeg Banata iz oblasti prirode, arheologije, etnologije, umetnosti i istorije koje muzej čuva i prezentuje.
👉👉 Postavka Prirodnjačkog odeljenja obuhvata dioramski prikaz živog sveta Banata, postavku fosilnih ostataka, vilinskih konjica i ptica Vojvodine, kao i botanički segment. Arheološko odeljenje svojim fondom spada među najbogatije zbirke u Srbiji, a koncepcija stalne postavke zasniva se na hronološkom predstavljanju od najstarijeg vremenskog perioda 6.400 godine pre naše ere pa sve do srednjeg veka. Postavka Zbirke starije istorije obuhvata i prikazuje period od početka XIV veka, od nastanka grada, do druge polovine XIX veka. Izuzetno mesto u postavci zauzimaju dobro očuvani primerci mačeva iz XI-XII veka, ukrasni predmeti, pečati, originalna zastava Torontalske županije i vatreno i hladno oružje iz XVIII i XIX veka. Stalna postavka Zbirke novije istorije prikazuje prošlost Banata od poslednje četvrtine XIX veka pa do kraja prve polovine XX veka kroz ekonomski, društveni, politički i kulturni život. Etnološka postavka obuhvata prostorije u kojima je prezentovan seoski enterijer tzv. „prednjih” ili „čistih” odnosno gostinskih soba s kraja 19. veka, prikazana su mađarska, rumunska, slovačka i srpska soba, dok se u ostalim prostorijama nalaze nošnje naroda i narodnosti srednjeg Banata i predmeti povezani sa zanatima, zemljoradnjom i stočarstvom. Umetničko odeljenje obuhvata dva segmenta – likovnu i primenjenu umetnost. Zbirka likovne umetnosti jedna je od najvrednijih zbirki u Vojvodini i predstavlja presek onoga što se u periodu od XVIII do kraja XX veka na umetničkom planu zbivalo u Vojvodini i šire, sa posebnim akcentom na Banat i velikobečkerečke slikarske ateljee. Postavka primenjene umetnosti predstavljena je eksponatima od porcelana, fajansa, stakla, metala kao i komadima stilskog nameštaja donoseći presek plemićkog, pretežno građanskog enterijera sa predmetima pokućstva Vojvodine u vremenskom rasponu od XVIII do kraja XIX veka. U okviru stalne postavke poseban deo posvećen je legatima – Uroša Predića, Tivadara Vanjeka, Pauline Sudarski, Frederike Bende, Zlate Markov Baranji i Ljubice Tapavički, kao i porodice Varadi. Takođe, tu je i spomen-soba Todora Manojlovića. Od prošle godine u stalnoj postavci našeg muzeja možete videti i postavku posvećenu istoriji fotografije, kao i najreprezentativnije primerke iz Zbirke stare i retke knjige.
👉 Ulaz je besplatan. Dobro došli!

👉 Izložba dr um. Julijane Protić pod nazivom „Skulpture“ dostupna je posetiocima od subote, 25. januara 2025. godine u M...
27/01/2025

👉 Izložba dr um. Julijane Protić pod nazivom „Skulpture“ dostupna je posetiocima od subote, 25. januara 2025. godine u Malom salonu Narodnog muzeja Zrenjanin. Dr um. Julijana Protić, dobitnica je prve nagrade prošlogodišnjeg, devetnaestog, likovnog konkursa „30X30“ koji raspisuje Kulturni centar Zrenjanina u saradnji sa autorom projekta mr Milutinom Mićićem.
📌 Postavka će trajati do 7. februara i tokom trajanja biće organiozovano autorsko vođenje umetnice i razgovor o izložbi.
👀 Postavka obuhvata skulpture nastale u periodu od 2017. do 2024. godine, a zastupljeni su materijali poput polimera, čelika, mesinga, mermernog granulata i slično. Postavku čini 16 skulptura različitih dimenzija i materijala, koje su podelјene u dve celine (serije) – skulpture srednjih i većih dimezija od polimera i skulpture manjih dimenzija od metala.

🌿 U stalnoj postavci Prirodnjačkog odeljenja Narodnog muzeja posetioci se mogu upoznati i sa lekovitim biljem srednjeg B...
23/01/2025

🌿 U stalnoj postavci Prirodnjačkog odeljenja Narodnog muzeja posetioci se mogu upoznati i sa lekovitim biljem srednjeg Banata.
👀 Na postavci su predstavlјene i izložene lekovite bilјke iz botaničke zbirke, koje su kod nas gotovo u svakodnevnoj upotrebi, poput kamilice, majčine dušice, hajdučke trave i sl. Sakuplјene na području srednjeg Banata. Interesantne su jer su u narodu već vekovima našle primenu u narodnoj medicini. Koriste se za prevenciju ili lečenje bolesti, i očuvanje zdravlјa lјudi. Danas se koristi preko 10.000 vrsta bilјaka i posvećuje im se velika pažnja, upravo u cilјu pronalaženja bolјih i kvalitetnijih lekova, koji bi po organizam čoveka bili što je manje štetni.
👉 Stalna postavka Prirodnjačkog odelјenja zrenjaninskog muzeja obuhvata i dioramski prikaz živog sveta Banata, postavke fosilnih ostataka, vilinskih konjica i ptica Vojvodine.
Ulaz je slobodan. Dobro došli!

🧩 Slike “Veseli Banaćani” Stevana Aleksića i “Vizija u oblacima” Uroša Predića, koje privlače pažnju posetilaca stalne p...
22/01/2025

🧩 Slike “Veseli Banaćani” Stevana Aleksića i “Vizija u oblacima” Uroša Predića, koje privlače pažnju posetilaca stalne postavke Narodnog muzeja Zrenjanin dostupne su ljubiteljima umetnosti i u vidu slagalice (puzzle).
🖼 U okviru serijala “Serbian Art Collection” koji je pokrenula kompanija ODDO igračke, ova remek-dela u vlasništvu Narodnog muzeja Zrenjanin našla su se rame uz rame sa delima drugih velikana srpske umetnosti kao što su Paja Jovanović, Sava Šumanović, Petar Lubarda, Zora Petrović, Nadežda Petrović i drugi.
👉👉 Slagalice možete naručiti na sajtovima Oddo igračke i Delfi, a možete ih kupiti i u knjižarama izdavačke kuće Laguna.

📨 Pozivamo Vas da nam se pridružite u petak, 24. januara, u 19 časova u Malom salonu našeg muzeja kade će svečano biti o...
21/01/2025

📨 Pozivamo Vas da nam se pridružite u petak, 24. januara, u 19 časova u Malom salonu našeg muzeja kade će svečano biti otvorena izložba dr um. Julijane Protić, dobitnice prve nagrade prošlogodišnjeg likovnog konkursa „30X30“ koji raspisuje Kulturni centar Zrenjanina.
👉 Julijana Protić je zaposlena na FPU u Beogradu od 2016. godine, u statusu docenta, a od 2021. u statusu vanrednog profesora za užu umetničku oblast Primenjeno vajarstvo. Bila je 2019. gostujući profesor na Aristotelovom univerzitetu u Solunu, u Grčkoj, na Fakultetu primenjenih umetnosti, u okviru programa Evropske unije ERAZMUS+, mobilnosti nastavnog osoblјa i 2022. na Pau Gargallo de Badalona (Barcelona), u Španiji, takođe u okviru programa Evropske unije ERAZMUS+, mobilnosti nastavnog osoblјa. Izložba obuhvata šesnaest skulptura nastalih u periodu od 2017. do 2024. godine i traje do 7. februara. Dobro došli!

📌 Na današnji dan, 17. januara 2006. godine, svečano je otkriven obnovljeni spomenik Kralju Petru Karađorđeviću na zrenj...
17/01/2025

📌 Na današnji dan, 17. januara 2006. godine, svečano je otkriven obnovljeni spomenik Kralju Petru Karađorđeviću na zrenjaninskom Trgu slobode.
👑 Prvobitni spomenik kralju Petru Prvom u Velikom Bečkereku, otkriven je 1. decembra 1928, a 1941. spomenik su uklonile fašističke okupacione vlasti. Od tog prvog spomenika kralju Petru Prvom, čiji je autor Rudolf Valdec, do današnjih dana ostala je sačuvana samo glava figure kralja koju možete videti u stalnoj postavci Narodnog muzeja Zrenjanin. Ona je poslužila vajaru mr Zoranu Jezdimiroviću pri rekonstrukciji spomenika. Dobro došli!

✍ Juče je Siniša Onjin, direktor Narodnog muzeja Zrenjanin, potpisao protokol o saradnji sa Goranom Čpajkom, dekanom Fak...
15/01/2025

✍ Juče je Siniša Onjin, direktor Narodnog muzeja Zrenjanin, potpisao protokol o saradnji sa Goranom Čpajkom, dekanom Fakulteta primenjene umetnosti u Beogradu, u cilju saradnje i uključivanja studenata i profesora Fakulteta na izradi projekta nove stalne postavke na drugom spratu Muzeja. Potpisivanju je prisustvovao i Dušan Marinković, umetnički direktor zrenjaninskog muzeja.

🖼 U stalnoj postavci Umetničkog odeljenja našeg muzeja možete videti ulje na platnu jednog od najuspešnijih i najpriznat...
15/01/2025

🖼 U stalnoj postavci Umetničkog odeljenja našeg muzeja možete videti ulje na platnu jednog od najuspešnijih i najpriznatijih škotskih slikara pejzaža – Horacija Mekaloka. Platno predstavlja visoravan Škotske sa brdima prekrivenim mračnim i teškim oblacima. Nasuprot nemirnom planinskom masivu stoji rečica, koja vijugavo teče dolinom.
✍ Slika iz Narodnog muzeja Zrenjanin nalazila se prethodno u vlasništvu Franca Nojhauzena, bogatog industrijalca, visokog zvaničnika Nacističke partije, generalnog opunomoćenika za privredu na teritoriji okupirane Srbije i prijatelja Hermana Geringa. Nakon rata, 1946. godine njegova imovina u vidu kaštela Nojhauzen je konfiskovana, a jedan manji deo materijala iz dvorca stigao je u zrenjaninski Narodni muzej. Među pristiglim predmetima nalazila se i ova slika.
🖌 Horacio Mekalok (eng. Horatio McCulloch) je rođen 1805. godine u Glazgovu. Kao već oformljen dekorativni slikar seli se u Edinburg 1825. godine, gde nakon četiri godine prvi put izlaže u Kraljevskoj škotskoj akademiji. Radio je kao scenograf u pozorištu, a oslikavao je i javne prostore. Godine 1838. postaje redovni član Akademije u kojoj izlaže kontinuirano sve do svoje smrti. Van Škotske izlagao je samo jednom, i to u Londonu 1843. godine. Još za života list „Tajms“ je ovog slikara upoređivao sačuvenim Vilijamom Tarnerom, dok je njegov romantični dramatično poetski pristup slikama ostavljao bez daha onovremenu klijentelu i stručnu javnost. Umire 1867. godine, bez potomaka. Dela Horacija Mekaloka danas se čuvaju u Škotskoj nacionalnoj galeriji, Kraljevskoj škotskoj akademiji za umetnost i arhitekturu, u muzejima u Edinburgu, Glazgovu, Aberdinu, Jorku, Dandiju, kao i u brojnim privatnim kolekcijama.
👉 Slika Horacija Mekaloka „Predeo iz Škotske“ se od 2005. godine nalazi u stalnoj postavci Umetničkog odeljenja zrenjaninskog Narodnog muzeja i svakodnevno je dostupna publici. Prilikom posete našem muzeju, 2006. godine, pomenuta slika privukla je pažnju i poznatog slikara Vladimira Veličkovića.

✍️ Na prvom spratu našeg muzeja, u okviru stalne postavke, nalazi se i legat porodice Varadi koji je predstavljen u vidu...
13/01/2025

✍️ Na prvom spratu našeg muzeja, u okviru stalne postavke, nalazi se i legat porodice Varadi koji je predstavljen u vidu rekonstrukcije salon-kabineta ove porodice. Na inicijativu prof. dr Tibora Varadija i članova njegove porodice, Narodnom muzeju Zrenjanin 2014. godine poklonjeni su predmeti (dokumenti, diplome, fotografije, umetničke slike, knjige, novinski članci, pečati...) i nameštaj, koji su uglavnom pripadali njihovom dedi i pradedi Imreu Varadiju, koji je porodičnu advokatsku kancelariju otvorio nakon povratka sa studija iz Pešte 1893. godine, i koja je kontinuirano radila sve do 2014. Ostali su sačuvani skoro svi spisi i svedočanstva o njegovom radu. Pored toga, zaostavštinu čine i predmeti i dokumenta dr Jožefa Varadija i profesora Tibora Varadija.
🖼 U ovoj prostoriji izdvaja se slika zavičajnog slikara, impresioniste Lasla Kezdi Kovača pod nazivom „Vetrenjače u Kumanu“ nastala 1891. godine. Ovaj zimski pejzaž predstavlјa rad višestruko svetski nagrađivanog mađarskog slikara Lasla Kezdi Kovača (1864–1942) koji je pre odlaska u Budimpeštu radio u Velikom Bečkereku kao arhivar Torontalske županije u periodu od 1885. do 1892. godine. Slika je u prošlosti dva p**a izlagana u Narodnom muzeju Zrenjanin na privremenim izložbama 1969. i 1979. godine.
Dobro došli!

📷 Sinoć je u Salonu Narodnog muzeja Zrenjanin održana projekcija filma „Priče sa Bajkala“ i autorsko vođenje dr Ivana Du...
11/01/2025

📷 Sinoć je u Salonu Narodnog muzeja Zrenjanin održana projekcija filma „Priče sa Bajkala“ i autorsko vođenje dr Ivana Dulića, čime je i zatvorena geološka izložba „Šta se krije ispod ravnice?“. Ova izložba i prateći programi, koji su obuhvatali radionice, predavanja, projekcije i stručna vođenja, izazvali su veliko interesovanje publike. Pogledajte nekoliko fotografija od sinoć 👇

👉👉 U petak, 10. januara, u 18h u Salonu Narodnog muzeja Zrenjanin biti održana projekcija filma „Priče sa Bajkala“ i aut...
10/01/2025

👉👉 U petak, 10. januara, u 18h u Salonu Narodnog muzeja Zrenjanin biti održana projekcija filma „Priče sa Bajkala“ i autorsko vođenje dr Ivana Dulića, autora geološke izložbe „Šta se krije ispod ravnice?“.
📌 Podsećamo da izložba traje zaključno sa 11. januarom, i da je ovo prilika da još jednom čujete rečito i interesantno tumačenje autora koji govori o svojoj kolekciji fosilnih ostataka predstavljenoj u našem muzeju. Takođe, dr Ivan Dulić govoriće i o ekspediciji do Bajkalskog jezera uz prikazivanje dokumentarnih snimaka. Dobro došli!

📷 Izložbu pod nazivom „15 godina Hendi sporta“, koja predstavlja rezultate petnaestogodišnjeg rada zrenjaninskog sportsk...
09/01/2025

📷 Izložbu pod nazivom „15 godina Hendi sporta“, koja predstavlja rezultate petnaestogodišnjeg rada zrenjaninskog sportskog kluba „Hendi sport“ za decu i omladinu sa smetnjama u razvoju, posetioci našeg muzeja mogu pogledati trenutno u Malom salonu. 🥇🥈🥉 Na postavci se nalaze medalјe, nagrade, priznanja i brojne fotografije ovog kluba. „Hendi sport“ osnovan je 2010. godine sa osnovnom misijom da decu i mlade sa intelektualnim poteškoćama uključi u sportsko-rekreativne aktivnosti i društveni život zajednice.
🏆 Klub se takmiči na svim nivoima u svim sportskim disciplinama i divizijama na takmičenjima Specijalne olimpijade Srbije. Kruna dosadašnjeg rada su zlato, dva srebra i bronza na Letnjim Olimpijskim igrama Specijalne olimpijade koje su održane u Los Anđelesu 2015. i tri medalje sa Evropskog prvenstva Specijalne olimpijade u Antverpenu u Belgiji 2014. Organizaciono najveći uspesi su Evropski inkluzivni odbojkaški turnir održan juna 2018. u našem gradu i Evropskog ženskog Unified košarkaškog turnira 2024. godine. Glavni događaj 2019. je odlazak ekipe na Letnje Olimpijske igre Specijalne olimpijade koje su održane u Abu Dabiju. Sa ovih igara sportisti „Hendi sport“ kluba su doneli gradu Zrenjaninu i državi Srbiji 4 olimpijske medalje koje je osvojila atletska ekipa i bronzanu medalju iz odbojke, gde su dve sportašice i jedna partnerka kluba bile članice nacionalnog tima. Takođe, članovi kluba učestvovali su i 2023. godine na Letnjim Olimpijskim igrama Specijalne olimpijade u Berlinu gde je atletski tim Specijalne olimpijade Srbije pod vođstvom Borislava Nuhanovića osvojio 4 zlatne medalje i jednu bronzanu. Dve sportistkinje „Hendi sport“ kluba bile su članice ženskog odbojkaškog tima Specijalne olimpijade Srbije koja je osvojila zlatnu medalju, dok su trojica sportista i jedan partner bili članovi muškog odbojkaškog tima Specijalne olimpijade Srbije koja je osvojila srebrnu medalju.
👉 Autor izložbe je Borislav Nuhanović, trener u klubu „Hendi sport“ od njegovog osnivanja i profesor fizičkog vaspitanja zaposlen u Javnoj ustanovi „Sportski objekti“ Zrenjanin, dok je nadležna kustoskinja Biljana Dimkić Krčmar iz Narodnog muzeja Zrenjanin.

Address

Subotićeva 1
Zrenjanin
23101

Opening Hours

Monday 08:30 - 19:00
Tuesday 08:30 - 19:00
Wednesday 08:30 - 19:00
Thursday 08:30 - 19:00
Friday 08:30 - 19:00
Saturday 08:30 - 12:30

Telephone

+38123561841

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Narodni muzej Zrenjanin posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Narodni muzej Zrenjanin:

Videos

Share