06/06/2022
Mások nevet váltanak, ők közönséget – Tankcsapda x BSW és a marketing-vezérelt zene 🧐😳
Felrobbant két napja az internet, amikor kikerült a Tankcsapda új dala, a BSW pop/rap duóval közös BAZ+. A rock sajtó és a Tankcsapda-rajongók dühöngnek és fanyalognak. A videó alatti kommentek azonban elsöprő lelkesedésről tanúskodnak, ahogyan az is, hogy a TikTokon már elérhetőek a feldolgozások. Tuti, hogy trendelni fog a dal. És ez is volt az egyik fő cél. A Tankcsapda piaci pozíciójának megőrzése csak úgy lehetséges, ha valamiféle megújulás révén elérik a Z generációt (az 1990 és 2010 között születetteket) sőt, van egy olyan érzésem, hogy ezzel a dallal már az őket követő Alpha generáció (2010 után születettek) elérését is megkísérlik. Mindez egyébként egy teljesen logikus következménye a Tankcsapda karrierjének.
Jobban megérthetjük az egészet, ha a Tankcsapdára nem mint zenekarra, hanem mint színtiszta üzleti vállalkozásra tekintünk. Ha egy biznisz fent akar maradni, mindig növekednie kell. Így eljöhet az a pillanat, hogy az addigi bevett formulán változtatni kell, hogy továbbra is érdekes maradjon. És az is teljesen érthető, ha Lukácséknak nincs kedve a közönségükkel megöregedve, önmaguk mementóiként tölteni hátralévő napjaikat, mint tették sokan előttük, például az Omega. De miért is kell ekkorát váltani?
Először is azért, hogy továbbra is releváns piaci tényező maradhasson a zenekar. A rock, punk és a metál elöregedő zenei színterek. Erről bárki könnyedén meggyőződhet, ha elmegy kb. bármilyen rock, punk vagy metál koncertre. Tinik gyakorlatilag egyáltalán nincsenek a közönségben, de a 20-as és a 30-as korosztály aránya is általában az utóbbi felé dől el (Nyugaton pedig, érthető történelmi különbségek miatt, az 50-es generáció képviselői adják a rock, punk és metál koncertek közönségének minimum a felét). Az utánpótlás hiánya több minden miatt lehet: egyrészt mindig az a kínos, ami egy generációval előttünk volt. A szüleink ízlése ellen lázadunk és bizony, a rock/punk/metál zene eljutott abba a korba, hogy a generációs versenyben alulmarad. A folyamat sajnos innentől öngerjesztő, hiszen minél cikibb egy koncertre elmenni, mert sok ott az öreg, annál inkább csak öregebbek lesznek ott tényleg. A rock/punk/metál zene művészileg mindig releváns maradhat, de olyan tömegeket megszólítani, mint a 80-as és a 90-es években, aligha lesz már képes. (Legalább is még egy jó darabig biztos nem.)
A másik ok az időtöltés módjainak változása. Az alapvetően közvetlen emberi interakciókra épülő közösségélmény helyett a világ egyre inkább digitális közösségeket kínál és erre az elmúlt 2 év pandémia csak ráerősített. (A harmadik ok a zenekar, mint formátum hanyatlása, erről itt írtam bővebben a Május 25-ös posztban)
A potenciális közönség jó része a hagyományos módokon nem érhető el. A tinik a TikTokról és a Spotify-ról tájékozódnak, innen ismernek meg új zenéket, nem pedig a koncertekről, a zenei sajtóból vagy a rádióból. Ezért is éri meg előállítani egy olyan dalt, amely ugyan a lehető legslágeresebb, mégsem fogják játszani a rádiók az otromba szövegvilág miatt. A BAZ+ egy profi, nagyköltségvetésű videóval megtámogatott, tökéletesen megtervezett pop dal: az autotune-os, ének-szerű részek, az egyszerű, váltásoktól mentes tempó, a generikus, fogós, szinte már elsőre ismerős refrén, a teljesen műanyag és az organikus határán billegő sound mind nagyon könnyen megközelíthetővé teszik a produkciót. És könnyen feldolgozhatóvá –ez egy TikTok-ra is optimalizált dalnál különösen fontos, hiszen minél többen dolgozzák fel, annál nagyobb eséllyel kerül be a TikTok ajánlós szekciójába. A TikTok ugyanis nem csak azokat a tartalmakat ajánlja a felhasználónak, amiket ő és az ismerősei keresése alapján talál az algoritmus, mint például a Facebooknál, hanem azt is, amit általában sok felhasználó keres. Tehát valós trendeket közvetít és kreál.
A dal világa is a Gen Z és Gen Alpha korcsoportra lő: a párkapcsolati gondok, a káromkodás, a rosszfiú-attitűd, a partizás örök kamasz témák. Az már más lapra tartozik, hogy mennyire etikus a videóban nők totális, szinte már parodisztikus szexualizálása és tárgyiasítása és az olyan necces dolgok, mint a magatehetetlenül fekvő nő szoknyája alá befotózás. A zenekar közösségi véleményformáló felelőssége itt jogosan kerülhet szóba, nem hiába hívta fel erre a részletre a figyelmet a Nem Tehetsz Róla, Tehetsz Ellene jogvédő csoport ( )
A kollaboráció a BSW-vel mindkét csapatnak win-win, hiszen a Tankcsapda beléphetett a Gen Z világba, a BSW pedig a Tankcsapda marketing-gépezetét tudja használni a saját népszerűsödésére. Marketing-ötletekben pedig nincs hiány. A videó tele van termékelhelyezéssel, és olyan kifinomult marketing-trükkökkel, mint például amikor a végén a telefon csengőhangja bejátssza azt a BSW-dalt, amelynek feltehetően majd a következő klipet és kampányt szentelik.
A Tankcsapda gyakorlatilag mindent elért, amit Magyarországon rockzenekar elérhet. Innen már nincs tovább, és ha nincs tovább, akkor csak a hanyatlás jöhet vagy az előre menekülés. Logikus lépés lehet tehát a TikTok-várat bevenni és így átmenteni a zenekar sztár-státuszát a következő évekre is. Ez vagy sikerül vagy nem, de legalább egy ideig megint róluk szólnak a hírek és velük van tele a sajtó.
(A dalt itt tudjátok megnézni: https://www.youtube.com/watch?v=eEo3X15SyqE)